İlanları Karşılaştır

Yatırım Nedir? Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır.

Yatırım Nedir? Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır.

Yatırım yapmaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yatırım kararları almak istiyorsanız bu yazı dizisi tam size göre.

Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatırım, tasarruflardan gelir kazanılması amacıyla yapılan faaliyetlerdir.Tasarrufları yatırıma dönüştürmek için 2 seçenek bulunur.

Sermaye Yatırımları

Sermaye yatırımları sabit değerlere ve varlıklara yapılan yatırımlardır.Örneğin, iş kurmak, ev-arsa almak.

Finansal Yatırımlar

Finansal araçlar ile tasarufların değerlendirilmesidir.Finansal ürünlerin değer değişimden kazanç elde edilmeye çalışılır.

Yatırım yapmak için ilk adım, Mevcut mali durumunuzu ve finansal hedeflerinizi belirlemektir.Yatırım yapabilmeniz için gelirlerinizin giderlerinden fazla olması gerekir.

1. Varlıklarınızı Listeleyin

Ev, araba ya da tekne gibi tüm varlıklarınızı listeleyin.Varlıklarınız aynı zamanda tasarruf ve yatırımlarınızı da içerir.

2. Borçlarınızı Listeleyin

Borçlarınızı toplayın.İhtiyaç kredileriniz, ipotekleriz, araç kredileriniz, kredi kartlarınız ve diğer borçlarınızı içerir.

3. Aylık Gelirlerizini Listeleyin

Maaş, yatırım geliri ve diğer gelirler dahil toplam gelirinizi hesaplayın.Aylık gelir kalemlerinizi kalem kalem listeleyin.

4. Ayık Giderlerinizi Listeleyin

Her ay ne kadar para harcadığınızı listeleyin.Yiyecek, kıyafet, yardımcı hizmetler ve araç masraflarının yanı sıra dışarıda yemek yemek, dışarı çıkmak, sigorta, sağlık ya da dişçilik faturaları ve bağış yaptığınız para gibi ekstra harcamaları içerir.Bu bilgilere ulaşmak için; Faturalarınıza, makbuzlarınıza ve kredi kartı ekstrelerinize bakın. Sadece tahmin etmeyin  doğru bir resim elde etmek için en az bir aylığına fatura ve makbuz geçmişinizi izleyin.

5.Risk Profilinizi Belirleyin

Risk alarak yüksek getiri mi hedefleyeceksiniz yoksa düşük risk ile az getiriyi mi?

6.Hedeflerinizi Belirleyin

Yatırım yapmaya başlamadan önce kendinize hedef koymak istikrar ve motivasyon açısından faydalı olacaktır.Örneğin;

-Bir sonraki yıl tatil için 5000 TL biriktireceğim

-Her ay mevduat hesabıma 500 TL yatıracağım gibi.

7.Ekonomi ve Yatırım Araçları Konusunda Bilginizi Arttırın

Ekonomi bilginizin yüksek olması daha isabetli yatırım kararları almanızı sağlayacaktır.Kendinizi bu konularda geliştirmek için düzenli zaman ayırın.

Yorum Yap