İlanları Karşılaştır

İşyeri devri nasıl yapılır ? Şartları nelerdir ?

İşyeri devri nasıl yapılır ? Şartları nelerdir ?

İşyeri devrinin ana sebebi yaşanan olumlu ya da olumsuz ekonomik değişimler olmakla birlikte; işyeri sahibinin sektör değiştirmek istemesi, sağlık problemleri, emekliliği gibi bir çok farklı etken de olabilir. Günümüzde işyeri devri; iş sahipleri, girişimciler,yatırımcılar arasında sıklıkla yapılan bir işlemdir.

İşyeri devrinin çerçevesi ve detay unsurları iş kanununda belirtilmiştir. İş kanununun 6. maddesine göre  bir işyeri devredildiğinde devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.

Bir işyerinin hukuki olarak devrinden bahsetmek için işyerinin bütün maddi unsurlarının herhangi bir değişiklik yapılmadan, olduğu gibi devralana geçirilmesi zorunlu değildir. Devir esnasında bazı parçalar ayrılabilir ve devredilmeyebilir. Önemli olan teknik amacın sürdürülmesini sağlayacak parçaların devridir.  İşyerinde az ya da çok işçi çalıştırılması önemsiz olup, tek işçinin çalıştığı işyerinin devri dahi mümkündür.

İşyeri Devrinin Şartları Nelerdir ?

 • İşverenin değişmesi gerekir,
 • İşyerinin fiziki olarak devredilmesi gerekir, işyeri çalışanlarının başka bir işverene geçmesi işyeri devri değildir,
 • İşyeri kapatıldıktan sonra devredilemez,
 • İşyeri devrinde işyeri çalışanlarının rızası alınması gerekmez. İş kanununa göre işverenin işyerini devrettiğini işçilere bildirme zorunluluğu yoktur.

İşyeri Devir Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır ?

Sözleşmede devreden ve devralan kişilere ve işletmeye dair bilgiler yer almaktadır. Bunlar, kişilerin TC kimlik numarasından diğer tüm detaylı kimlik bilgilerine, devir bedelinden işletme bilgilerine, demirbaş listesinden diğer önemli hususlara kadar detaylı bilgilerdir.

 

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

BÜTÇE NEDİR NASIL HAZIRLANIR?

Bütçe Nedir ? Bütçe bir kuruluşun ayrıntılı finansal eylem planıdır. Belirli bir zaman...

okumaya devam et

NAKİT VE NAKİT AKIŞ KAVRAMI NEDİR?

Nakit kavramı genellikle kar kavramıyla karıştırılmakta ya da iki kavramında aynı...

okumaya devam et

FİNANSAL RAPORLAR NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Finansal rapor yayımlamak tüm şirketler için zorunlu değildir. Finansal tablolarını...

okumaya devam et

Bir yorum “İşyeri devri nasıl yapılır ? Şartları nelerdir ?”

 • blank

  Eyüp

  5 Ocak 2020, 20:48

  Merhaba, ben bir iş yeri devir aldım. Konu şu şekilde gerçekleşti.
  2019/09/01’tarihinde fiziki olarak restoranı işletmeye başladım 2019/12/31’tarihine kadar fiziki işletmeyi devam ettirdim. İşletme sürecinde vergi şu elektirik doğalgaz vs resmi olarak herşey devir alacağım kişinin üzerine devam etti. Devir için anlaştığımızda boş bir kâğıda restorandaki demir baş dahil herşeyi yazıp belli bir para ve gerisine senet yapıp isim soyisim imza atarak devir almış olduk.
  Restoranın kar ettiğini söyleyerek bizi kandırdılar.
  Vaz geçme hakkımız varmı konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.

  Yanıtla

Yorum Yap