İlanları Karşılaştır

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki ya şimdi?

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki ya şimdi?

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki şimdi ne yapacağım ?

İşyeri devralmaya karar verdiniz ve kendinizi hazır hissediyorsunuz. Firmapazari.com’a girdiniz ve kendinize uygun bir işyeri buldunuz. Bu aşamada aklınıza takılması gereken ilk şey bu işyerinin neden satışta olduğudur. Bu işyeri karlı olsa neden satılsın ki ? Bunu düşünmekte haklısınız fakat şunu bilmelisiniz ki her yıl binlerce işletme, sahibinin çeşitli sorunları, emekliliği ya da yaşadığı yeri değiştirmesi gibi sebeplerle devrediliyor, el değiştiriyor. Elbette sonuç olarak işletmenin kesin satış sebebini sahibi ile konuştuğunuzda öğreneceksiniz.

Pazarlık aşamasına geldiğinizde eğer satıcı, işyerini acilen devretmesi gerekiyorsa pazarlık imkanınız daha fazla olacaktır. Ancak tok satıcıya denk geldiyseniz işiniz daha zor olacaktır.

Piyasada ayakta kalma mücadelesi veren ve bu sebeple satışta olan işletmeler mevcuttur. Yalnız şunu unutmayın ki bunun sebebi işletmenin kötü yönetiliyor olması olabilir. Bu sizin için büyük bir fırsat olabilir. Satıcı elindeki işletmenin değerini farketmeden size değerinden çok daha düşük fiyata devredebilir. Bu noktada tabii ki etik değerleri de çiğnemeden işletmenin değerini belirleyecek aradı bir kişiye ya da şirkete başvurabilirsiniz.

İşletmelere her zaman objektif gözle bakın, bir anlık heves ile karar vermekten kaçının. Kendinizi işletmenin müşterisi olarak düşünün, neden bu işyerinden alışveriş yapmalıyım, neden burayı tercih etmeliyim diye düşünün. Ayrıca çevrenize, ailenize, arkadaşlarınıza sorun, fikirlerini alın. En sonunda nihai kararın sizde olduğunu da unutmayın.

İşletme sahibi satıcı ve varsa aracı şirket ile bir görüşme ayarlayın ve tüm pazarlık yeteneklerinizi sergileyerek işyerini devralın.

İlgili Mesajlar

İşyeri devralmadan önce satıcıya bunları sorun!

Bir işyerini devralmadan önce satıcıya sormanız gereken 9 soruyu sizin için derledik; 1 -...

okumaya devam et

Aradığınız işyerini buldunuz. Nasıl devralacaksınız?

Aradığınız işyerini buldunuz. Peki işyerini nasıl devralacaksınız ? Kendinize uygun...

okumaya devam et

İşletme devralmak istiyorum. Nereden başlamalıyım?

İşletme devralmak istiyorum. Nereden başlamalıyım ? Bir işyeri, işletme devralmaya karar...

okumaya devam et

Yorum Yap