İlanları Karşılaştır

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki ya şimdi?

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki ya şimdi?

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki şimdi ne yapacağım ?

İşyeri devralmaya karar verdiniz ve kendinizi hazır hissediyorsunuz. Firmapazari.com’a girdiniz ve kendinize uygun bir işyeri buldunuz. Bu aşamada aklınıza takılması gereken ilk şey bu işyerinin neden satışta olduğudur. Bu işyeri karlı olsa neden satılsın ki ? Bunu düşünmekte haklısınız fakat şunu bilmelisiniz ki her yıl binlerce işletme, sahibinin çeşitli sorunları, emekliliği ya da yaşadığı yeri değiştirmesi gibi sebeplerle devrediliyor, el değiştiriyor. Elbette sonuç olarak işletmenin kesin satış sebebini sahibi ile konuştuğunuzda öğreneceksiniz.

Pazarlık aşamasına geldiğinizde eğer satıcı, işyerini acilen devretmesi gerekiyorsa pazarlık imkanınız daha fazla olacaktır. Ancak tok satıcıya denk geldiyseniz işiniz daha zor olacaktır.

Piyasada ayakta kalma mücadelesi veren ve bu sebeple satışta olan işletmeler mevcuttur. Yalnız şunu unutmayın ki bunun sebebi işletmenin kötü yönetiliyor olması olabilir. Bu sizin için büyük bir fırsat olabilir. Satıcı elindeki işletmenin değerini farketmeden size değerinden çok daha düşük fiyata devredebilir. Bu noktada tabii ki etik değerleri de çiğnemeden işletmenin değerini belirleyecek aradı bir kişiye ya da şirkete başvurabilirsiniz.

İşletmelere her zaman objektif gözle bakın, bir anlık heves ile karar vermekten kaçının. Kendinizi işletmenin müşterisi olarak düşünün, neden bu işyerinden alışveriş yapmalıyım, neden burayı tercih etmeliyim diye düşünün. Ayrıca çevrenize, ailenize, arkadaşlarınıza sorun, fikirlerini alın. En sonunda nihai kararın sizde olduğunu da unutmayın.

İşletme sahibi satıcı ve varsa aracı şirket ile bir görüşme ayarlayın ve tüm pazarlık yeteneklerinizi sergileyerek işyerini devralın.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

BÜTÇE NEDİR NASIL HAZIRLANIR?

Bütçe Nedir ? Bütçe bir kuruluşun ayrıntılı finansal eylem planıdır. Belirli bir zaman...

okumaya devam et

NAKİT VE NAKİT AKIŞ KAVRAMI NEDİR?

Nakit kavramı genellikle kar kavramıyla karıştırılmakta ya da iki kavramında aynı...

okumaya devam et

FİNANSAL RAPORLAR NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Finansal rapor yayımlamak tüm şirketler için zorunlu değildir. Finansal tablolarını...

okumaya devam et

Yorum Yap