İlanları Karşılaştır

Devredenin Kaçınması Gereken Hatalar

  • 11 Haziran 2019
  • Genel
  • 0
Devredenin Kaçınması Gereken Hatalar

İşyerini devretmek isteyen işletme sahipleri genellikle devretme konusunda profesyonel olmadığı için bazı hatalara düşmekte ve bu sebeple işyerini devredememekte ya da başarılı bir devir gerçekleştirememektedir. Tabii ki hiçbir işyeri sahibi her şey yolundayken işyerini devretmek istemez, bu sebeple işyeri devir konusunda kendisini geliştirmesine veya profesyonel olmasına gerek yoktur.

İşyerinizi devretmek istiyorsanız profesyonel aracı kişi ya da şirketlerden danışmanlık alma yolunu tercih edebilirsiniz.

Biz ise Firmapazari.com olarak işyeri sahiplerine mümkün olduğunca devir konusunda ışık tutacak yazılar yazmaya, bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Devredenin kaçınması gereken bazı hataları şu şekilde özetleyebiliriz ;

1- Ederinden yüksek fiyat söylemek

İşyeriniz için sağlıklı bir kar-risk-talep analizi yapmaya çalışın. İşyerinin önümüzdeki 3-5-10 yılda ne kadar kar edebileceğini gerek hesap yaparak gerekse tahmin ederek; danışmanlık alarak tespit etmeye çalışın. Eğer işyeri için ederinden fazla fiyat talep ederseniz yatırımcıyı kaçırırsınız. Yüksek fiyat verdikten sonra pazarlık payınız da çok olmayacaktır çünkü yüksek fiyattan çok fazla düşerseniz yatırımcının gözünde negatif etki yaratırsınız. Alıcıya düşük fiyattan dönerseniz bu sefer de alıcı sizin maddi olarak sıkıştığınızı düşünür ve ipleri eline alarak maddi olarak sizi mutlu etmeyecek bir devir anlaşmasına götürebilir.

2- Ederinden düşük fiyat söylemek

Devir işlemi için razı olacağınız fiyat pazarlığın başında söylememelisiniz. Bu durumda alıcı pazarlık edecek ve sizin razı olduğunuz fiyatın altına inecektir. Siz de razı olacağınız en düşük fiyatı söylediğinizden fiyatı düşüremeyeceksiniz ve pazarlık çıkmaza girecektir.

3- Alıcılara farklı fiyatlar söylemek

Birden fazla alıcı olacağından alıcılara birbirinden çok farklı fiyatlar söylememelisiniz. Piyasada alıcılar az çok birbirini tanıyor olabilir ve söylediğiniz fiyatlardan haberdar olabilirler. Fiyatlarda farklılık mevcutsa size olan güven ve itibar azalacaktır. Bu da ticari hayatınızı ve devir sürecini olumsuz etkiler. Mümkün olduğu kadar fiyatta istikrarlı olun.

4- Amatör sunum veya ilan

İşyeri devredenlerin büyük bir kısmı bu konuda deneyimsizdir. Çünkü işyeri devir etmek insanın başına gelmesini umduğu bir şey değildir ve çok fazla deneyimlenmez. Bu sebeple işyeri sahibi alıcıların karşısına çıkarken sunumu için hazırlık yapmalı, bilgileri derleyip toparlamalı hatta prova etmelidir. Alıcıya gereksiz, tutarsız ya da eksiksiz bilgi vermemelidir.

Aynı durum devren işyeri ilanı verme konusunda da geçerlidir. İlan vermeden önce diğer ilanları incelemeli ve detaylı, düzenli, iyi bir ilan nasıl verilir görmelisiniz. Çok kısa ya da çok uzun açıklamalardan kaçınmalısınız. Dili iyi kullanmalı ve potansiyel alıcılara bilgileri net bir şekilde vermelisiniz.

Firmapazari.com’ da verilen ilanlar editörden geçerek bilgiler değiştirilmeden düzeltme ve düzenlemeler yapılarak ilanınızın profesyonel gözükmesi sağlanmaktadır. Fakat yine de devren işyeri ilanı veriyorsanız talep edilen bilgileri eksiksiz ve düzgün bir şekilde girmelisiniz.

5- Devir işini herhangi bir emlakçıya vermek

İşyeri devrinin sıradan bir konut satış işlemi ya da konut kiralama işlemi gibi olmadığı bilinmelidir. Her emlakçı bu işi başarıyla yapamayabilir, tecrübesiz olabilir, şirket işlemlerini, prosedürleri bilmiyor olabilir. İşyeri devir işlemlerine hakim olmamasına rağmen işi kaçırmamak için bunu size belli etmeyebilir ve sizi başarısızlığa götürebilir. Bu konuya dikkat etmeli ve işyeri devir konusunda tecrübe sahibi aracı kişi ya da şirketlere başvurmalısınız.

Tüm bu hususlarda dikkatli davranırsanız işyeri devir sürecinizi başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz. Tabii ki bunların haricinde dikkat etmeniz gereken başkaca etkenler de mevcuttur. Diğer yazılarımızı da okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

BÜTÇE NEDİR NASIL HAZIRLANIR?

Bütçe Nedir ? Bütçe bir kuruluşun ayrıntılı finansal eylem planıdır. Belirli bir zaman...

okumaya devam et

NAKİT VE NAKİT AKIŞ KAVRAMI NEDİR?

Nakit kavramı genellikle kar kavramıyla karıştırılmakta ya da iki kavramında aynı...

okumaya devam et

FİNANSAL RAPORLAR NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Finansal rapor yayımlamak tüm şirketler için zorunlu değildir. Finansal tablolarını...

okumaya devam et

Yorum Yap