İlanları Karşılaştır

Aradığınız işyerini buldunuz. Nasıl devralacaksınız?

Aradığınız işyerini buldunuz. Nasıl devralacaksınız?

Aradığınız işyerini buldunuz. Peki işyerini nasıl devralacaksınız ?

Kendinize uygun işyerini buldunuz, satın almaya hazır mısınız? Unutmayın bir işyerinin size maliyeti yalnızca devir fiyatı değildir. Bunun yanısıra bir çok ek maliyete katlanacaksınız. Vergisel ve muhasebesel giderler gibi bir çok teferruat ile karşılaşacaksınız. İşyerini devralma fiyatının yanında bu giderler için de bir sermaye ayırmanız gerekmektedir. Tüm kuruluş masrafları için önceden bir iş planı yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Tüm bu aşamaları geçtiniz ve satıcıyla pazarlık masasına oturacaksınız. Bu masaya oturmadan önce çok iyi hazırlanmanız gerekiyor. Tüm ihtimalleri göz önüne alarak kendinize a,b,c planları hazırlayın. Hem bu işyerini satın almak için sıraya girmiş biri gibi hem de bu işyerini almak isteyen tek kişi gibi davranmaya hazır olun ve kartlarınızı iyi oynayın. Bundan sonrası tamamen sizin ihtiyacınıza, bilginize ve yeteneğinize kalmıştır.

Satıcıyla anlaştıysanız tebrik ederiz… Asıl iş şimdi başlıyor !

Satıcıdan, işletme sahibinden ilgili tüm işyeri evraklarını, muhasebesel bilgileri, vergisel ve hukuksal geçmişi talep edin. Bu bilgileri okuma ve yorumlama kabiliyetine sahip değilseniz profesyonel bir danışman tutun; bu bir hukuki ya da mali müşavir olabilir. Ama mutlaka bir bilirkişiye danışın. İşletmenin tüm varlıklarını ve tüm borçlarını öğrenin. Ekipmanları birlikte sayın ve tutanak tutarak imzalayın. İşletmenin kredi borcu, vergi cezası, varlıkları üzerinde ipotek, rehin gibi kısıtlar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kısacası işyerini satın almadan önce tam durum tespiti yapın ya da yaptırın.

İlgili Mesajlar

İşyeri devralmadan önce satıcıya bunları sorun!

Bir işyerini devralmadan önce satıcıya sormanız gereken 9 soruyu sizin için derledik; 1 -...

okumaya devam et

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki ya şimdi?

İşletme satın almaya, devralmaya hazırım. Peki şimdi ne yapacağım ? İşyeri devralmaya...

okumaya devam et

İşletme devralmak istiyorum. Nereden başlamalıyım?

İşletme devralmak istiyorum. Nereden başlamalıyım ? Bir işyeri, işletme devralmaya karar...

okumaya devam et

Yorum Yap