İlanları Karşılaştır

Aradığınız işyerini buldunuz. Nasıl devralacaksınız?

Aradığınız işyerini buldunuz. Nasıl devralacaksınız?

Aradığınız işyerini buldunuz. Peki işyerini nasıl devralacaksınız ?

Kendinize uygun işyerini buldunuz, satın almaya hazır mısınız? Unutmayın bir işyerinin size maliyeti yalnızca devir fiyatı değildir. Bunun yanısıra bir çok ek maliyete katlanacaksınız. Vergisel ve muhasebesel giderler gibi bir çok teferruat ile karşılaşacaksınız. İşyerini devralma fiyatının yanında bu giderler için de bir sermaye ayırmanız gerekmektedir. Tüm kuruluş masrafları için önceden bir iş planı yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Tüm bu aşamaları geçtiniz ve satıcıyla pazarlık masasına oturacaksınız. Bu masaya oturmadan önce çok iyi hazırlanmanız gerekiyor. Tüm ihtimalleri göz önüne alarak kendinize a,b,c planları hazırlayın. Hem bu işyerini satın almak için sıraya girmiş biri gibi hem de bu işyerini almak isteyen tek kişi gibi davranmaya hazır olun ve kartlarınızı iyi oynayın. Bundan sonrası tamamen sizin ihtiyacınıza, bilginize ve yeteneğinize kalmıştır.

Satıcıyla anlaştıysanız tebrik ederiz… Asıl iş şimdi başlıyor !

Satıcıdan, işletme sahibinden ilgili tüm işyeri evraklarını, muhasebesel bilgileri, vergisel ve hukuksal geçmişi talep edin. Bu bilgileri okuma ve yorumlama kabiliyetine sahip değilseniz profesyonel bir danışman tutun; bu bir hukuki ya da mali müşavir olabilir. Ama mutlaka bir bilirkişiye danışın. İşletmenin tüm varlıklarını ve tüm borçlarını öğrenin. Ekipmanları birlikte sayın ve tutanak tutarak imzalayın. İşletmenin kredi borcu, vergi cezası, varlıkları üzerinde ipotek, rehin gibi kısıtlar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kısacası işyerini satın almadan önce tam durum tespiti yapın ya da yaptırın.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

BÜTÇE NEDİR NASIL HAZIRLANIR?

Bütçe Nedir ? Bütçe bir kuruluşun ayrıntılı finansal eylem planıdır. Belirli bir zaman...

okumaya devam et

NAKİT VE NAKİT AKIŞ KAVRAMI NEDİR?

Nakit kavramı genellikle kar kavramıyla karıştırılmakta ya da iki kavramında aynı...

okumaya devam et

FİNANSAL RAPORLAR NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Finansal rapor yayımlamak tüm şirketler için zorunlu değildir. Finansal tablolarını...

okumaya devam et

Yorum Yap